W Bibliotece Głównej od 10 maja 2017 r. można oglądać wystawę, której inspiracją było hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Biblioteka. Oczywiście!” Prezentacja składa się z pięciu plakatów i choć mogłoby się wydawać, że na tak ograniczonej przestrzeni nie można już dodać niczego wykraczającego poza banał i nudę, autorkom udało się wyjść poza stereotyp.

Postery od pierwszego spojrzenia uderzają intensywnymi kolorami z palety podstawowej. Wybór takiej kolorystyki i czcionki symbolicznie nawiązuje do największej biblioteki współczesnego świata – wyszukiwarki Google. Na poszczególnych plakatach graficznie i przestrzennie zostały przedstawione najważniejsze funkcje biblioteki naukowej: gromadzenie i opracowanie, przechowywanie, informacja z promocją i szkoleniem oraz udostępnianie. Plakaty można „czytać” na wielu płaszczyznach, na przykład: biblioteka jako organizacja, w której każdy proces jest logiczną konsekwencją poprzedniego; biblioteka jak układanka puzzli, w której wszystko musi do siebie idealnie pasować; biblioteka jako nowoczesne, wszechstronne narzędzie w zasięgu ręki każdego obywatela świata.

Przekaz jest symboliczny i przyciągający uwagę, a zarazem przystępny dla każdego obserwatora. Każdy może tu znaleźć przestrzeń dla siebie – Biblioteka. Oczywiście!

Autorkami wystawy są: Ewa Antosiewicz, Renata Klimko i Alicja Rogowska z Działu Informacji Naukowej i Bibliografii Biblioteki Głównej PUM.

Galeria zdjęć

Zdjęcia: Anna Cymbor
Skip to content