E-zasoby
Dostęp do elektronicznych zasobów Biblioteki PUM (e-czasopism, e-książek, baz danych) jest możliwy z komputerów domowych poprzez usługę VPN.
Użytkownikami uprawnionymi do korzystania z zasobów biblioteki poza siecią komputerową PUM są wyłącznie osoby związane z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, tj.: pracownicy PUM w okresie zatrudnienia w uczelni oraz studenci i doktoranci PUM.
Plik do pobrania oraz instrukcja instalacji VPN dostępna jest na stronie: https://www.pum.edu.pl/um/wsparcie_it/
E-książki
Access Medicine – dostęp: autoryzowany
AccessMedicine to nowoczesna, interaktywna platforma edukacyjno-dydaktyczna, pozwalająca sprostać wszelkim wymaganiom programu nauczania na uczelniach medycznych oraz doskonałe źródło informacji na temat diagnozowania i leczenia pacjentów.
Moduły dostępne na platformie:
Books – ponad 200 pełnotekstowych podręczników oraz atlasów wydawnictwa McGraw-Hill uporządkowanych tematycznie. Wszystkie publikacje są na bieżąco aktualizowane oraz zawierają rozdziały niepublikowane w wersji drukowanej.
Quick Reference – baza wytycznych, algorytmy postępowania, narzędzie diagnostyczne (diagnostyka różnicowa), baza testów diagnostycznych.
Inforgraphics – kilkaset jednostronicowych grafik dotyczących typowych schorzeń.
Drugs – baza leków.
Multimedia – filmy video z przeprowadzanych zabiegów, badań pacjentów, wykłady nagrane przez specjalistów oraz zdjęcia.
Cases – bank przypadków medycznych uporządkowanych wg medycyny ogólnej i klinicznej (opis przypadku, pytania sprawdzające, referencje).
Study Tools – baza testów sprawdzających wiedzę, opartych na materiale zgromadzonym w podręcznikach dostepnych na platformie AccessMedicine.
Patient Ed – lista ulotek informacyjnych dla pacjentów.
Platforma dostępna jest ze wszystkich komputerów pracujących w sieci internetowej PUM pod adresem: https://accessmedicine.mhmedical.com oraz z komputerów domowych po utworzeniu indywidualnego konta lub poprzez usługę VPN.
Po utworzeniu konta indywidualnego korzystając z komputera podłączonego do sieci internetowej PUM, uzyska się możliwość korzystania z całej platformy, a tym samym ze wszystkich modułów poza siecią uczelnianą na okres trzech miesięcy. Dodatkowo będzie można zapisywać dokumenty na swoim koncie i korzystać z testów sprawdzających wiedzę. W celu przedłużenia możliwości korzystania z zasobów platformy Access Medicine z komputerów domowych należy przynajmniej raz na kwartał zalogować się korzystając z komputera podłączonego do sieci internetowej PUM.
Bookshelf (NLM/NIH) – dostęp: wolny
Bookshelf zapewnia bezpłatny dostęp do pełnych tekstów książek i dokumentów z dziedziny nauk biomedycznych i nauk o życiu, a także opieki zdrowotnej, humanistyki medycznej oraz nauk społecznych.
ClinicalKey Student – dostęp: autoryzowany
ClinicalKey Student to nowej generacji medyczna platforma, która ułatwia studentom naukę i zamianę informacji w wiedzę. Platforma ta wychodzi naprzeciw studentom w ich świecie, dostosowuje się do ich życia i planów zajęć, a także pomaga im znajdować odpowiedzi w najbardziej kompletnym i zaufanym zbiorze wiedzy medycznej tam, gdzie ich potrzebują.
Na platformie jest dostęp do:
- ponad 300 podręczników wydawnictwa Elsevier w języku angielskim
- ponad 85 000 obrazów z możliwością pobrania i wstawienia do prezentacji (instrukcja)
- ponad 850 filmów video
- ponad 1500 streszczeń opisujących złożone jednostki chorobowe
Aby skorzystać z bazy należy, będąc w sieci internetowej PUM, wejść na stronę https://www.clinicalkey.com/student i założyć bezpłatne konto.
Dostępne są również bezpłatne aplikacje umożliwiające korzystanie z książek w wersji offline:
- aplikacja na urządzenia mobilne – Google Play i iTunes.
- aplikacja na komputery stacjonarne – App
Dodając książki na wirtualną półkę (Bookshelf) można zaznaczać tekst, tworzyć notatki i fiszki. W tym celu należy wyszukać żądaną książkę, kliknąć na rozdział a następnie kliknąć „Launch Bookshelf”.
Przewodnik po ClinicalKey Student
Baza dostępna jest ze wszystkich komputerów pracujących w sieci internetowej PUM oraz z komputerów domowych poprzez usługę VPN.
Complete Anatomy – dostęp: autoryzowany
DOAB – Directory of Open Access Books – dostęp: wolny
DOAB to społecznościowa usługa wyszukiwania, która indeksuje i zapewnia dostęp do naukowych, recenzowanych książek o otwartym dostępie oraz pomaga użytkownikom znaleźć zaufanych wydawców książek o otwartym dostępie. Wszystkie usługi DOAB są bezpłatne, a wszystkie dane są swobodnie dostępne.
ebooki – dostęp: wolny
Jak zapobiegać chorobom układu ruchu i obwodowego układu nerwowego wywołanym sposobem wykonywania pracy (ebook) – dostęp: wolny
Komunikacja medyczna – wyzwania i źródła inspiracji (ebook) – dostęp: wolny
Podstawy immunologii dla reumatologów (ebook) – dostęp: wolny
Pomysł – badanie – publikacja – dostęp: wolny
elibrary – dostęp: autoryzowany
Dostęp elektroniczny do podręczników w języku polskim na platformie elibrary:
- Davidson Choroby wewnętrzne. T. 1-3, wyd. 23
- Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej
- Histologia. Podręcznik dla studentów medycyny
- Konturek Fizjologia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny
Z książek można korzystać online będąc w sieci internetowej PUM oraz z komputerów domowych poprzez usługę VPN.
FreeBooks4Doctors – dostęp: wolny
Kolekcja ponad 375 biomedycznych książek elektronicznych.
Baza dostępna jest z dowolnego komputera pod adresem:
http://www.freebooks4doctors.com/
IBUK Libra – czytelnia on-line – dostęp: autoryzowany
IBUK Libra to czytelnia online podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. Ma wbudowaną wyszukiwarkę wewnątrztekstowa, pozwalającą na przeszukiwanie pełnego tekstu publikacji.
Książki dostępne są ze wszystkich komputerów pracujących w sieci internetowej PUM pod adresem: https://libra.ibuk.pl oraz z komputerów domowych po uzyskaniu indywidualnego hasła w Dziale Informacji Naukowej Biblioteki Głównej PUM (email: infbg@pum.edu.pl).
Filmiki – przewodniki po IBUK Libra:
InTechOpen – dostęp: wolny
Książki elektroniczne w licencjach krajowych – dostęp: autoryzowany
ProQuest Ebook Central – dostęp: autoryzowany
ProQuest Ebook Central to pełnotekstowa baza książek elektronicznych (podręczniki w jezyku polskim i angielskim) . Biblioteka Główna PUM zapewnia dostęp do kolekcji:
- Medical
- Nursing & Allied Health
POLONA – dostęp: wolny
E-czasopisma
Wolny dostęp do biomedycznych czasopism pełnotekstowych
Czasopisma dostępne są ze wszystkich komputerów pracujących w sieci internetowej PUM oraz z komputerów domowych poprzez usługę VPN więcej…
Tytuły i skróty czasopism biomedycznych
Bazy danych
Serwisy dla naukowców
Serwisy umożliwiające stworzenie publicznego profilu autora, jego identyfikację, stworzenie wykazu własnych publikacji i zarządzanie nim. Ułatwiają współpracę i kontakt z naukowcami na całym świecie.
Polska Platforma Medyczna – dostęp: wolny
Polska Platforma Medyczna (PPM) to portal prezentujący i promujący osiągnięcia naukowe i potencjał badawczy naukowców polskich w zakresie medycyny, farmacji, stomatologii, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii i ochrony zdrowia.
Platforma zapewnia otwarty dostęp do pełnych tekstów publikacji, rozpraw doktorskich, danych badawczych i innych dokumentów w repozytorium. Wszystkie pełne teksty są zgodne ze standardami WCAG. Serwis dostępny jest pod adresem: https://ppm.edu.pl.
Platformę współtworzą:
- Collegium Medicum UJ w Krakowie
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
Częścią Polskiej Platformy Medycznej PPM jest repozytorium Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie PPM-PUM dostępne pod adresem: https://ppm.pum.edu.pl.
ORCID – dostęp: wolny
ORCID to darmowy, unikalny, trwały identyfikator dla osób, które angażują się w badania, działalność naukową i innowacyjną.
ResearchGate – dostęp: wolny
INFONA – dostęp: wolny
Google Scholar – dostęp: wolny
This is a placeholder tab content. It is important to have the necessary information in the block, but at this stage, it is just a placeholder to help you visualise how the content is displayed. Feel free to edit this with your actual content.
Narzędzia do zarządzania bibliografią
Narzędzia służące do zarządzania bibliografią:
- tworzenie bibliografii załącznikowej do pracy naukowej.
- gromadzenie informacji bibliograficznych
- możliwość załączania pełnych tekstów
Mendeley – dostęp: wolny
Mendeley to ogólnodostępny, bezpłatny program do zarządzania literaturą (menedżer bibliografii) oraz portal społecznościowy i repozytorium danych badawczych. Stworzony z myślą o naukowcach, studentach i bibliotekarzach, dzięki któremu można:
- gromadzić, przechowywać publikacje, opisy bibliograficzne, dane badawcze
- zarządzać dokumentami w wersji online i offline
- tworzyć bibliografię załącznikową do publikacji
- umieszczać komentarze w publikacjach i udostępniać je członkom swoich grup
- rozpowszechniać swoje osiągnięcia naukowe.
Bezpłatna wersja Mendeley pozwala użytkownikowi na wykorzystanie 2 GB miejsca na deponowanie publikacji.
EndNote Online – dostęp: roaming
Zotero – dostęp: wolny
Alfabetyczny wykaz baz danych
Udostępniane zasoby chronione są prawem autorskim. Licencje na korzystanie z zasobów elektronicznych zabraniają tworzenia lokalnych archiwów. Liczba jednorazowo pobieranych materiałów powinna odpowiadać rzeczywistym potrzebom wynikającym z pracy naukowej, naukowo-dydaktycznej. Nadużycia w tym zakresie mogą powodować odłączenie baz oraz przewidzianą prawem odpowiedzialność.
Wszystkie bazy bibliograficzno-abstraktowe udostępniane ze strony www biblioteki wyposażone zostały w narzędzie linkujące umożliwiające szybki dostęp do pełnego tekstu wyszukanego artykułu (Full Text).
W celu pozyskania artykułów pełnotekstowych bezpośrednio z wyników wyszukiwania w internecie warto pobrać wtyczkę Google Scholar do przeglądarki internetowej.
Bazy danych dostępne są ze wszystkich komputerów pracujących w sieci internetowej PUM oraz z komputerów domowych poprzez usługę VPN.
Academic Search Ultimate (EBSCO) – dostęp: autoryzowany
Academic Search Ultimate – multidyscyplinarna, pełnotekstową baza danych zawierająca artykuły naukowe i monografie z nauk medycznych, biomedycznych, społecznych, humanistycznych, nauk ścisłych i technicznych.
Dostęp do bazy spoza sieci PUM jest możliwy poprzez usługę VPN.
Access Medicine – dostęp: autoryzowany
Access Medicine– platforma udostepniająca ponad 200 podręczników w języku angielskim wydawnictwa McGraw-Hill oraz bazę leków, diagnozy lekarskie, testy diagnostyczne, ulotki dla pacjentów. Platforma umożliwia korzystanie z jej zasobów spoza sieci PUM po utworzeniu indywidualnego konta lub poprzez usługę VPN.
Dostępna jest także aplikacja na urządzenia mobilne. Po zarejestrowaniu się użytkownik może korzystać z następujących narzędzi:
- Guide to Diagnostics Test. Google Play, AppStore
- Quick Medical Diagnosis & Treatment;
- Diagnosaurus – narzędzie do diagnostyki różnicowej;
- Fitzpatric’s Clinical Dermatology Atlas;
Agricola (EBSCO) – dostęp: autoryzowany
System umożliwia wyszukiwanie:
- danych bibliograficznych,
- opisów polskich wynalazków i wzorów użytkowych,
- przetłumaczonych na język polski patentów europejskich ważnych na terytorium RP.
Stanowi dobry punkt wyjścia do prowadzenia poszukiwań w regionalnej i światowej dokumentacji patentowej, pochodzącej z ponad 90 krajów i organizacji udzielających praw wyłącznych.
Dostęp do bazy jest wolny.
Bibliografia Dorobku Naukowego Pracowników PUM – dostęp: wolny
Wejście do Bibliografii Pracowników PUM
Baza zawiera bibliografię dorobku naukowego pracowników Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie od roku 1994. Tytuły prac podano w języku oryginału oraz w wersji angielskiej. Podano również wartość wskaźnika Impact Factor (IF) oraz punktację KBN/MNiSW.
Baza opracowywana jest w Bibliotece Głównej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jest aktualizowana na bieżąco. Baza powstaje i jest udostępniana w Internecie przy użyciu systemu Expertus® WWW, opracowanego przez firmę Splendor® Systemy Informacyjne. Czytaj więcej>>>
Dostep do bazy jest wolny.
Biblioteka Nauki – dostęp: wolny
Biblioteka Nauki udostępnia w sposób otwarty pełne teksty artykułów publikowanych w polskich czasopismach naukowych i pełne teksty wybranych książek naukowych wraz z ich metadanymi.
Platforma umożliwia przeszukiwanie zasobów pełnotekstowych pochodzących z pięciu baz dziedzinowych:
- AGRO (czasopisma z zakresu nauk rolniczych oraz ścisłych i przyrodniczych),
- BazTech (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych),
- CEJSH (czasopisma z zakresu nauk społecznych i humanistycznych),
- DML-PL (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych),
- PSJD (czasopisma z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych oraz obszaru nauk medycznych i o zdrowiu).
BMJ Journals – dostęp – autoryzowany
BMJ Journals – kolekcja czasopism medycznych wydawnictwa BMJ.
Dostęp do bazy spoza sieci PUM jest możliwy poprzez usługę VPN.
CINAHL Ultimate (EBSCO)
CINAHL Ultimate – pełnotekstowa baza danych z zakresu pielęgniarstwa, nauk o zdrowiu, medycyny alternatywnej, biomedycyny. Oferuje dostęp do publikacji w języku angielskim, niemieckim, polskim w tym: do czasopism, książek, rozdziałów z książek, dysertacji, wybranych materiałów konferencyjnych i programów do celów edukacyjnych.
Dostęp do bazy spoza sieci PUM jest możliwy poprzez usługę VPN.