Open Access
OTWARTY DOSTĘP (OPEN ACCESS, OA) to wspierana przez Komisję Europejską i gremia międzynarodowe idea promująca bezpłatny dostęp do publikacji naukowych, danych badawczych i materiałów edukacyjnych w wersji online bez barier prawnych i technicznych.
Polityka Otwartości PUM
Polityka otwartości jest dokumentem zawierającym wytyczne i rekomendacje dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów uczelni oraz innych osób, z którymi uczelnia podpisała umowy przewidujące jej zastosowanie, dotyczące publikowania w otwartym dostępie.
26 września 2018 r. Senat PUM podjął uchwałę nr 113/2018 zatwierdzającą „Politykę otwartości Polskiej Platformy Medycznej”. Wypracowanie i przyjęcie jednolitego tekstu polityki w zakresie otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych było jednym z zadań i kamieni milowych realizowanego przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie projektu pn.: Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym.
W myśl „Polityki otwartości Polskiej Platformy Medycznej” autorzy powinni dążyć do zapewnienia otwartego dostępu do swoich publikacji i danych badawczych poprzez zdeponowanie ich elektronicznej postaci w repozytorium instytucjonalnym i publiczne ich udostępnienie tak, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
Dokument jest jednolity dla wszystkich partnerów projektu (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Medycyny Pracy imienia prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi) i wypracowane w nim rekomendacje odpowiadają wytycznym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawionym w „Kierunkach rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce” oraz zaleceniom Komisji Europejskiej.
Publikacje (np. artykuły naukowe, monografie, rozdziały)
Zgodnie z polityką otwartości działającą na PUM autorzy powinni w szczególności dokonać uprzedniego uzgodnienia, zarówno z wydawcami, jak i współtwórcami publikacji, udzielania do tych prac licencji niewyłącznych, które nie zawierają postanowień ograniczających lub wyłączających możliwość otwartego do nich dostępu.
Realizacją tego założenia będzie np. opublikowanie artykułu w czasopiśmie na jednej z licencji Creative Commons.
Dane badawcze
Zgodnie z polityką otwartości działającą na PUM twórcy danych badawczych powinni dołożyć wszelkich starań w celu zapewnienia otwartego dostępu do nich w szczególności poprzez:
- opracowanie planu zarządzania danymi badawczymi oraz, w razie konieczności, jego aktualizację,
- zdeponowanie danych badawczych w repozytorium lokalnym oraz, jeśli jest to możliwe, ich udostępnienie,
- zapewnienie rzetelności, identyfikowalności, dostępności oraz użyteczności danych badawczych poza pierwotnym celem, dla którego zostały zebrane.
Więcej informacji na temat zarządzania, archiwizacji i udostepniania danych badawczych można znaleźć na stronie: https://www.pum.edu.pl/uniwersytet/uczelnia/biblioteka/dane_badawcze/
Modele Otwartego Dostępu
Otwarty dostęp do publikacji dzielimy na:
- ze względu na uprawnienia do korzystania:
- gratis – umieszczenie dokumentu do wykorzystywania w ramach tzw. dozwolonego użytku w otwartym internecie,
- libre – umieszczenie dokumentu do wykorzystania na wolnej licencji (np. licencje Creative Commons) w otwartym internecie.
- ze względu na posadowienie zasobu:
- złota droga – udostępnianie dokumentu jest realizowane przez wydawcę na stronie czasopisma lub wydawcy po pobraniu od autorów APC.
- zielona droga – udostępnianie artykułu jest realizowane przez autora, który deponuje określoną wersję artykułu w repozytorium otwartym.
- brązowa droga – udostępnianie artykułu jest realizowane przez wydawcę w dowolnej formie ograniczonej czasowo.
- diamentowa droga – udostępnianie artykułu jest realizowane przez wydawcę na stronie czasopisma i nie pobiera on od autorów APC.
- czarna droga – udostępnianie nielegalne bez zgody i wiedzy właściciela praw majątkowych
Inicjatywy dot. Otwartej Nauki
Światowe inicjatywy dot. Otwartej Nauki
- Plan S – plan dot. otwierania nauki zainicjowany przez dwanaście narodowych agencji finansujących badania naukowe, określanych jako „cOAlition S”. Jednym z elementów jego realizacji jest wymóg opublikowania wszystkich wyników badań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w otwartym dostępie.
- European Open Science Cloud – inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu utworzenie infrastruktury zapewniającej informację i dostęp do usług wspierających praktyki związane z Otwartą Nauką, m.in. poprzez agregację danych z repozytoriów i serwisów naukowych.
Zalecenia, ustawy i polityki dot. Otwartej Nauki w Polsce
Polskie Programy Publikowania Otwartego
Program Publikowania Otwartego Elsevier w ramach licencji krajowej
Program umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych na licencjach Creative Commons (CC) w czasopismach wydawnictwa Elsevier. Koszty publikacji artykułów w ramach programu są pokrywane z opłaty za licencję krajową Elsevier ze środków MEiN. Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie: https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#elsevier_oa
Program Publikowania Otwartego Springer
Program umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych na licencjach Creative Commons (CC) w czasopismach hybrydowych Springer. Koszty publikacji artykułów w ramach programu są pokrywane z opłaty za licencję krajową Springer ze środków MEiN. Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie: https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#springer_oa
Program Publikowania Otwartego w ramach licencji LWW
Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach uczestniczących w konsorcjum. PUM jest członkiem konsorcjum. Program umożliwia autorom publikowanie artykułów otwartych na licencjach Creative Commons (CC) w czasopismach wydawnictwa LWW. Koszty publikacji artykułów w ramach programu są pokrywane z opłaty konsorcyjnej. Więcej informacji na temat programu publikowania otwartego LWW znajduje się na stronie: https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#lww_oa
Program publikowania otwartego w ramach licencji konsorcyjnej Taylor & Francis
Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach uczestniczących w konsorcjum T&F. PUM jest członkiem konsorcjum. Program umożliwia autorom publikowanie artykułów otwartych na licencjach Creative Commons (CC) w czasopismach wydawnictwa Taylor & Francis. Koszty publikacji artykułów w ramach programu są pokrywane z opłaty konsorcyjnej. Więcej informacji na temat programu publikowania otwartego T&F znajduje się na stronie: https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#tf_oa
Licencje Creative Commons
Licencje Creative Commons (CC) oferują gotowe zestawy warunków licencyjnych, z użyciem których autor (często w porozumieniu z wydawcą lub instytucją finansującą badania) może określić, na jakich zasadach jego utwory mogą podlegać udostępnianiu i ponownemu wykorzystaniu.
Typy licencji Creative Commons:
- Uznanie autorstwa (CC BY) – licencja zezwalająca innym na kopiowanie, rozpowszechnianie, zmienianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa.
- Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach (CC BY-SA) – licencja zezwalająca innym na kopiowanie, rozpowszechnianie, zmienianie, przedstawianie i wykonywanie utworu pod warunkiem oznaczenia autorów i udostępniania utworu zależnego na tych samych warunkach, tzn. również z wykorzystaniem licencji CC BY-SA.
- Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych (CC BY-ND) – licencja zezwalająca innym na kopiowanie, rozpowszechnianie i przedstawianie utworu pod warunkiem zachowania go w wersji oryginalnej.
- Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne (CC BY-NC) – licencja zezwalająca innym na kopiowanie, rozpowszechnianie, zmienianie, przedstawianie i wykonywanie utworu pod warunkiem oznaczenia autorstwa i niewykorzystywania go w celach komercyjnych.
- Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach (CC BY-NC-SA)– licencja zezwalająca innym na kopiowanie, rozpowszechnianie, zmienianie, przedstawianie i wykonywanie utworu pod warunkiem oznaczenia autorstwa, nie w celach komercyjnych i oraz z założeniem, że utwory zależne będą udostępniane na tych samych warunkach, tzn. również z wykorzystaniem licencji CC BY-NC-SA.
- Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych (CC BY-NC-ND) – licencja zezwalająca innym na kopiowanie, rozpowszechnianie i przedstawianie utworu pod warunkiem zachowania go w wersji oryginalnej i niewykorzystywania go w celach komercyjnych.
Wyszukiwanie Zasobów w Otwartym Dostępie
REPOZYTORIA PUBLIKACJI NAUKOWYCH
PubMed Central – otwarte repozytorium publikacji i archiwum z zakresu nauk biomedycznych, którego zawartość jest dostepna w bazie PubMed.
Biblioteka Nauki – platforma udostępnia w sposób nieodpłatny i otwarty pełne teksty publikacji naukowych. Jest prowadzona przez ICM UW we współpracy z wydawcami oraz bazami indeksującymi.
Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wierzą i potencjałem badawczym (PPM)- platforma prezentująca i promująca osiągnięcia naukowe i potencjał badawczy w zakresie medycyny, farmacji, stomatologii, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii i ochrony zdrowia. Częścią PPM jest repozytorium Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie PPM-PUM dostępne pod adresem: https://ppm.pum.edu.pl.
Zenodo – międzynarodowe repozytorium danych umożliwiające naukowcom zajmującym się wszystkimi dziedzinami wiedzy archiwizowanie i udostępnianie publikacji oraz danych badawczych.
REPOZYTORIA DANYCH BADAWCZYCH
Figshare – jedno z największych darmowych repozytorium ogólnego przeznaczenia służących do archiwizacji, udostępniania i publikowania danych badawczych, rycin, filmów i posterów.
Zenodo – międzynarodowe repozytorium danych umożliwiające naukowcom zajmującym się wszystkimi dziedzinami wiedzy archiwizowanie i udostępnianie publikacji oraz danych badawczych.
Repozytoria danych badawczych NIH – rejestr polecanych amerykański National Institute of Health repozytoriów danych dziedzinowych i ogólnego przeznaczenia.
Mendeley Data – darmowe repozytorium danych badawczych ogólnego przeznaczenia.
Most Danych – repozytorium opracowane przez Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Gdański oraz Gdański Uniwersytet Medyczny archiwizujące i udostępniające dane badawcze. W 2023 roku uzyskało certyfikację Core Trust Seal.
RepOD – repozytorium Otwartych Danych opracowane przez ICM UW w ramach działań Platformy Otwartej Nauki archiwizujące i udostępniające wszystkie dane opracowywane w ramach działań naukowych.
Repozytorium PPM – repozytorium otwartych danych badawczych Polskiej Platformy Medycznej.
Materiały dodatkowe dotyczące repozytoriów otwartych danych badawczych:
- Selekcja i przygotowanie danych badawczych do udostępniania
- Jak korzystać z zasobów w repozytoriach danych
- Prawne aspekty otwierania danych badawczych – poradnik
Więcej informacji na temat zarządzania, archiwizacji i udostępniania danych badawczych można znaleźć na stronie: https://biblioteka.pum.edu.pl/dane-badawcze/
POLSKIE BIBLIOTEKI CYFROWE
Federacja Bibliotek Cyfrowych – serwis gromadzący i udostępniający informacje o zbiorach bibliotek cyfrowych polskich instytucji nauki i kultury.
Biblioteka Cyfrowa Biblioteki Narodowej POLONA – biblioteka cyfrowa udostępniająca dokumenty digitalizowane przez Bibliotekę Narodową.
Kronik@ (Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury) – serwis gromadzący i udostępniający zasoby polskiego dziedzictwa narodowego z zakresu nauki, kultury i administracji.
Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa Pomerania – biblioteka cyfrowa gromadząca i udostępniająca dokumenty digitalizowane przez biblioteki zrzeszone w Zachodniopomorskim Porozumieniu Bibliotek, w tym przez Bibliotekę Główną Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
REJESTRY I BAZY INDEKSUJĄCE
DOAJ (Directory of Open Access Journals) – serwis indeksujący recenzowane czasopisma naukowe (oraz zamieszczone w nich artykuły) publikowane w otwartym dostępie.
DOAB (Directory of Open Access Books) – serwis indeksujący recenzowane książki naukowe publikowane w otwartym dostępie.
OpenDOAR – międzynarodowa baza indeksująca biblioteki cyfrowe, repozytoria dziedzinowe, instytucjonalne i danych badawczych.
Re3data – międzynarodowa baza indeksująca repozytoria danych badawczych prowadzona przez German Research Fundation.
NARZĘDZIA I PRZEWODNIKI UŁATWIAJĄCE WYSZUKIWANIE PUBLIKACJI W OTWARTYM DOSTĘPIE
Przycisk Google Scholar – bezpłatna wtyczka pozwalająca na szybkie wyświetlanie rezultatów zapytań z wykorzystaniem wyszukiwarki Google Scholar.
Unpaywall i EndNote Click – wtyczki linkujące do wersji dokumentu w otwartym dostępie np. podczas dokonywania wyszukiwania w bibliograficznych bazach danych.
Otwarte zasoby edukacyjne. Szukaj, twórz, dziel się – przewodnik KOED 2019